Detaylı Arama
  Satılık Gayrimenkuller
  Kiralık Gayrimenkuller
  Haberler
  Referanslar
  Gayrimenkul Danışmanları
  Yönetim Kadromuz
 
 
 
USD : 6,8741 TL
Euro : 7,7564 TL
Sterlin : 8,6749 TL
TCMB
 
  ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     HİZMETLERİMİZ     İNSAN KAYNAKLARI     İLETİŞİM  
MavişehirSoyak MavişehirMavişehir ModernBozoğlu / Mavişehir EvleriKarşıyaka Yalı caddesi
BostanlıKaya Prestijİstasyonaltı / AtaşehirYüksekvadiAtakent SitesiEmlak Bankası KonutlarıAtakent ve Mavişehir VillalarıSoyak SiestaBeyaz Nokta EvleriVaha Evleri / Park AtaşehirSoyak OptimusUlukentİstiklal
Bostanlı

İzmir'de gün batımının yarattığı eşsiz manzarayı seyretme imkanı bulabileceğiniz en güzel beldelerden biridir Bostanlı. Gök kuşağının yedi renginin oluşturduğu tayfın bordodan laciverde en güzel renklerini görebileceğiniz Bostanlı, geceleri ise mehtap adeta ay ile denizin kucaklaştığı yerdir.
Yunuslar heykeli ve Girne Caddesi ile başlayan Bostanlı, Boğaziçi Restoran ile son bulur. Güneyinde İzmir Körfezi'ni önüne alır. Kuzeyde sırtını Yamanlar dağının eteklerine Yalı ve Demirköprp mahallelerine dayar.
Akşamları gençlerle dolup cıvıl cıvıl olan Karşıyaka'nın güzel semti Bostanlı, gündüzleri ise alışverişini yapan bayanların uğrak yeridir.
Bostanlı’da cafelerin, lüks restoranların, barların ve balık pişiricilerinin pek çok mekânı vardır.
Haftanın beş günü, Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’ndaki ressamlar Bostanlı'yı defalarca ama farklı farklı tuale alırlar.
Sahilinde oturan aşıkları, yaşlıları, hayvan severleri, çocukları. "Çeşme kumrusu" olarak bilinen kumruyu belki de Çeşme'den daha nezih bir yerde, sadece Bostanlı'da yiyebilirsiniz.
Açıkhava Tiyatrosu'nun ünlü yağmuru ayrı bir keyif yaşatır insana. Bülent Ortaçgil, Ata Demirer, Duman, Leman Sam, Sunay Akın, Mor ve Ötesi, Bostanlı'ya gelip sevenleri ile buluşurlar.
Herkesin Bos-pa olarak bildiği ve her Çarşamba sabahın erken saatlerinden itibaren dolup taşan Bostanlı Pazarı'na diğer semtlerden gelen ziyaretçiler bir daha ki Çarşamba görüşmek üzere Bostanlı’dan ayrılırlar.

BOSTANLI'NIN TARİHÇESİ...

“Bostanlı” adını bostan tarlalarından alır. Bostanlı'da yüzyılın başlarında bostanlardan toplanan kavun ve karpuzlar at arabalarıyla Bostanlı iskelesine getirilir, takalara yüklenerek sevk edilirdi. Bostanlı'nın doğusu o zamanlar perili evin bulunduğu (günümüzde 434 numaralı “Gülşah” apartmanı) Osmanzade semtinden başlar, batıda Bostanlı Deresi'nde son bulurdu. Bostanlı'nın sahil bölümüne Deniz Bostanlısı, şimdiki Nergiz semtinin olduğu bölüme de Kara Bostanlısı denilirdi. Deniz Bostanlısı ile Kara Bostanlısı'nı ayıran sınır demiryoluydu.
1950'li yıllarda 2-3 bin kişilik nüfuzu olan Bostanlı şirin bir balıkçı köyüydü. İki balıkçı kahvesi, bir gazinosu ve köy camiinden oluşan köy merkezi ve şimdiki Varan Turizm'in bulunduğu Çeşme durağına Karşıyaka'dan ulaşım atlı tramvay ile sağlanırdı. Son derece modern bir balıkçı köyü olan Bostanlı'nın plajları, 1950'li yıllarda tıpkı zarif Çeşme kumsalları gibi denize girenlerle dolup taşardı.

Önceleri adı Soconi Vakum olan Mobil Oilin benzin depoları Osmanzade sahilinde olup tankerler iskeleye yanaşarak petrol getirirdi. İskele dokuz adet beton ayak üzerine kurulu olup, iskelenin kaldırılmasından sonra buranın adı dokuz kayalar olarak kalmıştır. Şimdilerde ikisi görünen kayalıklarda yapışık olarak el büyüklüğünde midyeler oluşur. Eskiden bunlar toplanıp midye dolması yapılarak restoranlarda satılırdı.
Amatör oltacılar kafası yosun tutmuş çipura ve 12 kilogram ağırlığında levrekler yakalardı Bostanlı sahillerinde. Balıkçılar ise Halikarnas Balıkçısı'nın (Cevat Şakir) Paraketa diye anlattığı (balıkçıların parapat dediği) sepetlerdeki iplerin ucuna taktıkları iğneleri yemleyerek (mamun ve sülinez ile) veya ağlarıyla balık avlarlardı.
Bostanlılı hanımlar ise tuzlu topraklarda yetişen ve lüks restoranların nadide yemeği olan deniz börülcelerini toplarlardı. Yine romatizması olan yaşlılar plajlarda vücutlarını sıcak kuma gömerek doğal fizik tedavi yaparlar, guatrı olan yaşlılar ise troit bezlerine iyi geldiği için yosunları boyunlarına sarıp doğal tedavi olurlardı.
Her tarafı tarla olan Bostanlı'da sahil patrea tarlalarının oluşturduğu Kara Bostanlısı'ndan görülürdü.

Bostanlı Deresi'nden kırık dökük bir tahta köprüyle geçilirdi. Çamaltı tuzlası ve Kuş Cenneti'ne kadar uzanan bataklık araziden oluşan bölgede ve derenin arkasında sonraları gazino ve 70'li yıllarda açık hava sineması yapıldı.
Tepesinde adamsı bir kule bulunan Rumlardan kalma kilise harabesi bulunduğu belde "Papaz" adını da bu kilisede oturduğu söylenen papazdan alır.
Bostanlı'nın ilk nüfusunu Rumeli'den gelen Boşnaklar ile Karadeniz'den gelen Lazlar oluşturmuştur. Boşnaklar tarım ve zanaat ile Lazlar ise balıkçılıkla geçimlerini temin ederlerdi. Birbirlerinden kız alıp veren akraba olan bu iki grup bir asırdır tatlı bir ahenk içinde yaşamıştır.


Bölgedeki Portföylerimiz
 

 

Copyright © 2010 Remax-Fil 8019/13 sokak No:2/1 Baz Apt. D:7 İstasyonaltı (Ekol K.B.B Hastanesi Yanı) Mavişehir-Karşıyaka-İzmir
Tel: 232 324 59 58 Faks: 232 329 69 00